Why Perform Prayers? Niçin Namaz kılıyoruz?

semras

sem sem

A child in the womb of his mother has a mouth, eyes, ears, hands and feet. All of his organs and equipments are bestowed completely. However, none of them is needed in that womb. The baby is fed by means of a funiculus him to his mother.

Now if that child said:

O my Lord! This funiculus is enough for me. There is no need for this mouth, these eyes, ears, hands and feet. They do not serve any purpose.,

Doubtless, he would be replied by Allah as follows:

Do not rush my servant and do not interfere with what you do not comprehend. After a short while, you are going to enter such a world that this hose which you define as everything for me is going to fit nothing and so it is going to be cut off. The mouth, eyes, ears and similar organs which you consider as useless are going to be the most important equipments for you.

If that child did not believe those truths and came into this world as a denier and saw that the midwife cut off his funiculus and threw it into the trash box and realized that the mouth, eyes and similar organs, which he assumed to be useless, started to function and that he could not exist without them, would that child be ashamed or not; would he feel very sorry because he did not believe what Allah said or not?

Currently, we are in the womb of a mother just like that child and are going to enter another world in 9 months, 9 years or in 90 years. The name of that world is the Hereafter. Now, we are connected to our world mother with material hoses and with our stomachs.

If we said:

O our Lord! We spend our lives well. What is the use of Prayers, fasting, pilgrimage, zakat (alms), religion, belief and Islam?,
We would definitely be replied by our Sustainer as follows:

O my servants! You are going to leave this world in a short while. You are going to be taken to such a world that these material hoses which you define as everything for us is going to fit nothing. Prayers like worship, alms (zakat) and pilgrimage which you consider as useless are going to be the most important assets for you. People are not going to be respected in accordance with their cars, money or properties but with their hearts, deeds and prayers.

That is to say, your performed prayers, zakats, fasting, prayers, pilgrimage, good deeds will be everything for you in the Hereafter. They are going to become hands, feet, tongues, lips, villas, pools, bonds and patents, planes, limitless wealth, felicity and briefly, they will become Paradise.

If we behaved arrogantly, spoiled on account of being in the age of science and technology, did not affirm the truths which our Lord commanded by the tongue of wisdom and then went to Hereafter as being worshipless lazy people or deniers and if we witnessed the truth as our Lord informed before, would we not become ashamed? Verily, would we not feel embarrassed like that child, who considered the mouth as useless in his mothers womb when we witnessed our funiculi which we regarded as everything; that is to say, our cars, apartments, money and assets had no importance; contrarily, prayers meant everything in that world?
Would we not feel very sorry? Would we not say If only we had believed, performed our prayers, fasted, given religious taxes completely, lived for the sake of Allah, spent our lives on the path of that unique glorious Prophet Muhammad (Peace and blessing be upon him)?

Come to your senses before that day on which you would feel deeply sorry

(Why Perform Prayers, Vehbi Karakaş, p, 70-72)

sem sem

Anne karnındaki bir çocuğun ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı vardır. Bütün aza ve cihazatı tam tekmil verilmiştir. Halbuki bunların hiçbirine orada lüzum yoktur. Orada çocuk, gıdasını, göbeğinden annesine bağlı bir hortumla almaktadır.

Simdi bu çocuk:

-Ya Rabbi! dese, su hortum bana yetmektedir. Pekiyi şu ağza, şu göze, şu kulağa, şu ele, şu ayağa ne lüzum vardı. Hiçbir işe yaramamaktadırlar?

Herhalde ALLAH’dan şöyle bir cevap alacağı muhakkak:

– “Acele etme kulum, aklın almadığı şeye de burnunu sokma. Sen kısa bir müddet sonra öyle bir âleme gideceksin ki burada ‘her şeyim’ dediğin hortum, orada hiçbir şeye yaramayacak, kesilip atılacak. Lüzumsuz sandığın ağız, göz, kulak gibi şeylerde en lüzumlu cihaz durumuna geçecek.”

O çocuk bu gerçeklere inanmasa ve bir inkârcı olarak dünyaya gelse hakikaten hortumun işe yaramadığını, ebenin onu kesip kaldırıp attığını; lüzumsuz sandığı ağız, göz gibi cihazların devreye girdiğini, onlarsız olunmayacağını görse utanır mı, utanmaz mı? İnanmadığı için dizlerini döver mi, dövmez mi?

Şu anda bizde, tıpkı o çocuk gibi bir ananın karnındayız. 9 ay, 9 sene veya 90 sene sonra bir başka dünyaya doğacağız. O dünyanın adı ahiret. Biz şu anda dünya anamıza maddi hortumlarla, midemiz ile bağlı durumdayız.

Eğer biz:

-“İşte geçinip gidiyoruz. Ya Rabbi! Şu Namaza, oruca, hacca, zekâta, dine, imana, İslam’a ne lüzum vardı?” Dersek Rabbimizden söyle bir cevap alacağımız muhakkak!

– “Ey kullarım! Kısa bir müddet sonra bu dünyadan çıkacaksınız. Öyle bir âleme götürüleceksiniz ki orada ‘her şeyim’ dediğiniz bu maddi hortumların hiçbiri işe yaramayacak. Lüzumsuz sandığınız namaz gibi, zekât gibi, hac gibi ibadetler de en lüzumlu şeyler durumuna geçecek. Orada insanlara arabasına, parasına, servetine ve suretine göre değil; kalbine ameline ve ibadetine, namazına göre değer verilecek.

Yani namazınız, zekâtınız, orucunuz, haccınız, hayır hasenatınız, ahirette sizin için her şey olacak. El olacak, ayak olacak, dil olacak, dudak olacak, villa olacak, havuz olacak, senet olacak, berat olacak, uçak olacak, sonu olmayan zenginlik ve saadet olacak kısaca Cennet olacak.

Eğer biz bilgiçlik eder, fen ve teknik asrında olduğumuzla şımarır, Rabbimizin hikmet lisanıyla buyurduğu bu gerçekleri kabul etmez, ibadetsiz bir tembel veya bir inkârcı olarak ahirete gider, gerçekleri görürsek utanmaz mıyız? Hakikaten her şeyim dediğimiz hortumlarımızın, yani arabamızın, apartmanımızın, paramızın, pulumuzun hiçbir işe yaramadığını müşahede ederek, ibadetlerin her şey olduğunu anlasak o anne karnında ağzı lüzumsuz gören çocuk gibi mahcup olmaz mıyız? Dizlerimizi dövmez miyiz? Keşke inansaydık, keşke namazımızı kılsaydık, orucumuzu tutsaydık, zekatımızı tam verseydik, ALLAH için yasasaydık, eşsiz insan şanlı Peygamber Hz. Muhammed ( s.a.v)’in yolunda yürüseydik demez miyiz?

Pişman olacağın, dizlerini döveceğin o gün gelmeden aklını başına al…

Niçin NAMAZ, Vehbi Karakaş, s, 70-72

sem sem

29 Yanıt “Why Perform Prayers? Niçin Namaz kılıyoruz?”

 1. So true!! Great post, dear sister

 2. Wow that’s a really great way of thinking about it!

 3. Gruß und einen guten Tag wünsche ich dir eine Umarmung Gislinde

 4. Reblogged this on Just me being curious and commented:
  I Like this! Thank you – Teşekkür ederim – Semra

 5. Subhan Allah its such a wonderful information.

 6. Beautiful blog!

 7. Sister you’ve penned down the sagacious lesson that every human should know and thank our Creator for everything that He has bestowed on us.

 8. hihi.. thx for the like dear one….

 9. Reblogged this on Anchor with Keidi and commented:
  Assalaam alaikum, dears. You really should read this lovely analogy about prayers. Let me know your thoughts.

 10. Reblogged this on ' Ace Friends News ' and commented:
  You write such beautiful posts so full of love and respect of others feelings so rare in today’s world especially with faith and belief getting such bad press. It’s mans interpretation that is warped not the true belief in God in my personal opinion – Keep up the great work writing about peace and love from the ❤️ Ian

 11. Beautiful explanation 🙂 Thanks

 12. beautiful blog!.
  such unique and different perspective have you given ,love it!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: