O Lord! Is there among your creatures one who is more severe than the mountains? Ya Rabbi! “Yarattıklarının içinde dağlardan daha kuvvetli bir şey var mıdır?

semras-world-hadith

Anas bin Malik narrated that: The Prophet peace be upon him said:

“When Allah created the earth, it started shaking. So He created the mountains, and said to them: ‘Upon it’ so it began to settle. The angels were amazed at the strength of the mountains, so they said: ‘O Lord! Is there among your creatures one who is more severe than the mountains?’ He said: ‘Yes. Iron.’ They said: ‘O Lord! Then is there anything among your creatures that is more severe than that iron?’ He said: ‘Yes. Fire.’ S they said: ‘O Lord! Is there anything among your creatures that is more severe than fire?’ He said: ‘Yes. Water.’ They said: ‘O Lord! Is there anything among your creatures that is more severe than water?’ He said: ‘Yes. Wind.’ They said: ‘O Lord! Is there anything among your creatures more severe than wind?’ He said: ‘Yes. The son of Adam. He gives charity with his right hands, while hiding it from his left.’

And He has cast into the earth firmly set mountains, lest it shift with you, and [made] rivers and roads, that you may be guided,

Surat An-Nahl [16:15]

If you disclose your charitable expenditures, they are good; but if you conceal them and give them to the poor, it is better for you, and He will remove from you some of your misdeeds [thereby]. And Allah , with what you do, is [fully] Acquainted.

Surat Al-Baqarah [2:271]

Enes bin Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre,Rasûlullah (s.a.v.), şöyle buyurmuştur:

Allah yeryüzünü yarattığı zaman yeryüzü sallanmaya başladı. Bunun üzerine Allah dağları yarattı. Onları yeryüzüne yerleştirdi de yeryüzünün sarsıntısı durdu. (Nahl sûresi 15. ayet) Melekler dağların ağırlığına şaştılar ve Ya Rabbi! “Yarattıklarının içinde dağlardan daha kuvvetli bir şey var mıdır?” dediler. Allah’ta şöyle buyurdu: “Evet demir” buyurdu. Melekler: “Ya Rabbi demirden daha kuvvetli bir şey var mıdır?” dediler. Allah: “Ateş” buyurdu. Melekler: “Ya Rabbi yarattıkların içinde ateşten daha kuvvetli bir şey var mıdır?” dediler. Allah: “Su” buyurdu. Melekler: “Sudan daha güçlü bir şey var mıdır? dediler. Allah’ta: “Rüzgar” dedi. Melekler: Yarattıkların içersinde rüzgardan da daha güçlü bir şey var mıdır? dediler. Allah’ta şöyle buyurdu: “Evet sağ eliyle verdiğini sol elinden gizleyen ademoğludur.

Ve sizinle sarsılır diye (sarsılmamanız için), yeryüzünde dağlar oluşturdu. Nehirler ve yollar (oluşturdu). Böylece yolunuzu bulursunuz (hidayete erersiniz).

Nahl Suresi [16:15]

Eğer sadakaları (zekât ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne âlâ! Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. Allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter. Allah, yapmakta olduklarınızı bilir.

Bakara Suresi [2:271]

This photo was taken by my brother Omar 🙂
https://www.facebook.com/mr.omeer

Reklamlar

21 Yanıt to “O Lord! Is there among your creatures one who is more severe than the mountains? Ya Rabbi! “Yarattıklarının içinde dağlardan daha kuvvetli bir şey var mıdır?”

 1. Very beautiful story and words dear Semra! 🙂 Today in terms of Mohammedan mythology I knew the existence of mountains, rivers and others! My best wishes dear sis! 🙂

  Swetank.
  Be Bettr, Stay Bettr! 😀

  • 😀 Assalam o alaikum bhai jan 😀 Thank you for your reading, Happy new week , be happy, stay happy 😛

   Your little sis Semra ❤ 😀

 2. Danke liebe Semara wieder ein guter Beitrag schön geschrieben wünsche dir eine sonnige schöne Woche eine Umarmung Gislinde

 3. عابرةسبيل Says:

  Great post..thanks

 4. Have a wonderful day, Semra. Kiss4U!

 5. …., ale po stworzeniu Nas ~~ – wpadł w depresję, i nadal w niej jest ! 😉

 6. Truthful and powerful words. There is strength and beauty in this. Thank you Sister Semra.

 7. Assalam o alaikum Semra. Beautiful thoughts and words. Regards.

 8. Lovely Post 🙂

 9. What a touching story dear Semra!We have an old moto saying :
  Don’t let your left hand know what your right hand did …
  Most insightful and uplifting your posts! Doda<3 xxx

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: