Ey Ramazan!Yine gel, çok bekletme olur mu?..Güle güle Ramazan, hoş geldin bayram!

sem

Hani insan yolcusunu bekler ya…
İstasyon tıklım tıklım insan dolu, kimisi yolcusunu bekliyor, kimisi yolcusunu uğurluyor. Ağlayan, gülen yan yana duruyor. İşte arife günü, yolcu trenini bekleyen istasyon gibi… Herkes Ramazan’ı uğurlayıp bayramı karşılıyor.

Nihayet trenin sesi duyuldu! Bir kaynaşma, bir hareketlilik… Herkes yakınını karşılama telaşında. Tren gelip durunca kapılara, pencerelere koşulur. “Beklenen” geldi mi? Elbette gelecek. Ve geliyor. Kimisinde sevinç gözyaşları, kimisinde tebessümler. Sessiz ve sakin olan istasyon, adeta canlandı. İstasyon binasının taşları dahi heyecanlandı. İşte arife günü böyledir. Bu heyecanla bayramı bekliyoruz. Allah’ım, emrine uyduk, becerebildiğimiz kadarıyla ibadet ettik, oruç tuttuk, namaz kıldık, zekat verdik. Herhalde bunların mükâfatı olarak Allah’ım sen de bize bayramı verdin. Çok şükür. Şu yarım yamalak dünyada dinle böyle bütünleşmek insanın en büyük saadeti. Sevinmek insanların hakkıdır. Hep beraber sevinmenin tadı da bir başkadır. “Allah için işleyiniz, Allah için çalışınız, Allah için görüşünüz, O’nun rızası dairesinde hareket ediniz.”

Bayramlar, insanları kaynaştırıp bir araya getiren güzel vesilelerden biridir. İnsan ruhu her zaman dinle bütünleşmek ister. Dinî bayramlarda bu bütünleşme açıkça görülür. Bayram havası, Müslümanların içinde esmeye başlar… İnsanların iyilik duyguları kabarır. Ağlayanın gözyaşını silmek ister insan. Kanayan yara varsa derman götürür. Böylece insanlar birbirlerine daha çok yaklaşır.

Bir bayramda, yolda giderken karşımdan gelen şahısla dargın olduğumu hatırlıyorum. O kişi beni görünce yolunu değiştirerek benden uzaklaşmak istedi. Bayramın verdiği neşve ile ona el salladım. Selam verdim. O da yanıma yaklaştı. Tokalaştık, bayramlaştık, tebessüm ettik… Bayram, kardeşlik duygularımızı galeyâna getirdi. Bayramlardaki bu duyguları başka günlerde bulmak mümkün değil. Bayram, hava gibi, su gibi her eve, herkesin gönlüne girer.

Bayramları sünnet ölçüsünde geçirmek ibadettir. Güzel koku sürünmek, güzel giyinmek, hediyeleşmek sünnettir. Torunum, cebinden çıkardığı bir tek şekeri bana uzattı, dedi ki: “Bugün bayram. Sana şeker veriyorum.” Torunumun küçücük elini tutup öptüm. Hadis-i şerifte mealen, “Hediyeleşiniz. Hediyeleşmek muhabbeti artırır.” buyruluyor.

Şu dilenci bayram yapabiliyor mu? Hasta, fakir, bayram yapabiliyor mu? Hastanede yattığımda doktor, yanımdaki hastaya, “Seni taburcu edeceğiz.” dediğinde yaşlı hanım yalvarırcasına, “Doktor bey, ben iyileşmek istemiyorum. Ben ölmek istiyorum. Beni taburcu ederseniz nereye gideceğim? Huzurevinde yattım, huzur bulamadım. En yakınımdan fayda göremedim. Hayat bu ise ben bu hayatı istemiyorum.” dedi. Bu durumda olan insanlar için hangi bayramdan söz edebiliriz? Boynu bükük yetimler, ağlayan ihtiyarlar, sürünen gençler bayram arıyor. O bayramı bulduğumuzda hepimiz bayram edeceğiz.

Bayramları Allah bize nasip ediyor. Biz de o bayramların kıymetini bilmeliyiz. Bayram; sevinmektir. Sevinenlerin sayıları arttıkça bayramlar bayram olur. Bayramlarda ne kadar insan sevindirirsek, bayramların tadını o kadar çıkarırız. Bayramdan sonra Ramazan’daki hayatımızı ömrümüzün her noktasına serelim.

Kaynak / Hekimoğlu İsmail

Reklamlar

19 Yanıt to “Ey Ramazan!Yine gel, çok bekletme olur mu?..Güle güle Ramazan, hoş geldin bayram!”

 1. alp Says:

  Çikolatasız Bayram olmaz…ben çikolatamı isterim…:)))) (ŞAKA)Yazınız çok güzel aslında hepimizin bu bayramda ve sonrasında bunlara dikkat etmemiz gerekir, ama Dünya yaşantısında ne kadar dikkat edebiliyoruz. işte orası biraz şüpheli. Güzel paylaşım teşekkürler …Bayramlaşmaya ayrıca gelecem, çikolatamı isterim…:))))

 2. CeReN Says:

  Ey bizatihî var olup başkasına muhtaç olmayan ve her şeyin varlık ve bekası kendisine muhtaç bulunan Hayy u Kayyûm! Her hal ve tavrımızı rızan istikametinde eyle.. göz açıp kapayıncaya kadar hatta ondan da kısa bir süre için bizi nefsimizle baş başa bırakma.. bizi ve dünyanın dört bir yanındaki kadın-erkek kardeşlerimizi, sevdiklerimizi, dostlarımızı başımıza gelebilecek her türlü kötü durumdan himaye buyur!Bayramın mübarek olsun güzel dost a.e.o hayırlı geceler ..

 3. Suğra Says:

  Sevmiştik seni Ey şehri ramazan. Sefa geldin diye methiyeler okumuştuk;“Onbir aylık yoldan geldin, Müminlere misafir oldun,Sefa geldin bize geldin, Ey Mübarek RamazanÇalışan kimseler kazanır, Müminler oruca özenir, Oruç sevmeyenler dert kazanır,Sefa Geldin ey Mübarek RamazanEvvelin rahmet, evsatın mağfiret, Ahirin cehennemden azat ettirmek, Buyurmuş Hazret-i MuhammedSefa Geldin ey Mübarek Ramazan” diye.Ama şimdi gidiyorsun, hem de onbir ay gelmemek üzere…Alışmıştık sana, sahura kalkışla başlayan imsak vaktini aşmak korkusuyla bir yandan yemekle içmekle meşgul olup çocukluğumuzdan alıştığımız “ağzım burnum arıca, niyet ettim oruca” tekerlemesiyle niyet ediyorduk.Kaptık mı Kur’an kitaplarımızı, mukabele dinlemeye gidiyorduk. Peygamber ve Cebrail aleyhi selamların sünnetini yerine getirmenin heyecan ve mutluluğunu duyarak dinliyorduk Kur’an bülbülleri hafızları.Orucumuza zarar gelmesin diye dikkat kesiliyor, Yalandan, gıybetten korunmanın yollarını zorlamaya çalışıyorduk.Ramazanın kendine has heyecan ve telaşları da var.Akşam iftarda yenecek şeylerin hazırlanışı ayrı bir telaş,İftar vaktine yetişmek için gayret etmek ayrı bir telaş,İftar vaktini beklemek ayrı bir telaştır.Nasıl telaşlanmayalım ki, “Oruçlunun iftar sevincinin Rabbine kavuşma sevinciyle eş tutulduğu anın yaşanması anıdır ifrat vakti. Öğle buyurmuş Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed Efendimiz. “Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir…”Yemekler yenince akşam namazı, sonra gelsin çaylar, yine telaş, çünkü evin ahalisi teravih namazına gitme hazırlığına başlamıştır.Böylece devam den tatlı telaşlar bitmek üzeredir, şimdilerde gitmeye hazırlanıyor Aziz misafir. Gidiyor hem de, onbir ay gelmemek üzere…“Hüzünle birlikte elveda demek zamanı geldi çattı “Ey Mübarek Kur’an ayı, Saimlere gufran ayı, Müminlere ihsan ayı, Şehri Mübarek elveda!Gündüzlerin rahmet idi, Gecelerin nimet idi, Âşıklara vuslat idi, Şehri Mübarek elveda!Hakkıyla kadrin bilmedik, Pek çok kusurlar eyledik, Nâdim olup tövbe ettik, Şehri Mübarek elveda!yüreğine sağlık canım arkadaşım harikaydı selam ve dua ile…

 4. inexistente Says:

  http://i216.photobucket.com/albums/cc119/madalenab/TEMPOOUTONO.gifQue o teu fim de semana seja cheio de sorrisos e boa disposiçaosempre amigaMadalena

 5. ALAADDİN Says:

  Bayramı imdi Bayramı imdiBayram edersin yar ile şimdi Hamd-ü senalar hamd-ü senalarYar ile bayram kıldı bu gönlüm Hacı Bayram Veli30 ramazan orucundan sonra dünyada bayram ettiren rabbim 60 yıl salih bir ömürden sonra nasıl ikramlar eder düşünmek istiyorum…….

 6. C A N Says:

  ne güzel sözler bunlarr

 7. BRUNO Says:

  Semra…Sanal ve gerçek arkadaşlar … Dostum, senin için yaşamak … Evet, \’hayat çünkü … hiçbir anlamı eğer senin \’değil … Ücretsiz dostluğunuzu … büyük yalnızlık sona erer … o my mind, my heart hakim … Yeni ışık Sen ışık dünya … Yarın umut yakmak … spontan içtenliği ile gönülleri yenilemek … Dostum, sen ne yapmak … mütevazı kişiliği ve sevgi … ruhumun ses ile tamamlamak … Ben de sınırları sunuyoruz … Sen neden sevsin ve bana aşılmasına yardımcı biliyor musunuz … Ben, dünyanın karşı karşıya eminim … Birlikte, sen ve ben, biz çığlık gücü … orada \’olanların hala seviyor vardır … Bruno …

 8. Ömer Says:

  AREFE GÜNÜMÜZ VE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUNResulullah (s.a.v) arefe akşamı ümmetinin affedilmesi için Allah’a dua etti. Duasına Yüce Allah (c.c.) “Muhakkak ki ben zalimden başkasına mağfiret ettim. Zalimden mazlumun hakkını alırım” diye buyurdu. Resulu Ekrem “Ey Rabbim,dilersen mazluma cennette mükafatını verir zalime de mağfiret edersin.” diye dua etti fakat Arafatta bu duasına Kabul edilmedi. Sabah vakti Müzdelifede aynı duayı tekrarladı. Bu defa duası kabul edildi. Resulullah memnuniyetinden sevincini belli ederek güldü. Bunun üzerine Ebu Bekir ve Ömer (r.a), “Anam babam sana feda olsun, bu saatte siz gülmezdiniz, sizi güldüren nedir?” diye sordu. Resulullah (s.a.v) “Allahın düşmanı iblis, Allahü Teala’nın duamı kabul ederek ümmetimi affettiğini anlayınca toprağı alıp başına çalmaya ve vay bana helak oldum diye feryada başladı. İşte Şeytanın görmüş olduğum bu feryadı beni güldürdü” diye buyurdu.Resulullah (s.a.v) arefe gününde şeytanın durumunu şöyle anlattı:“Şeytan, arefe gününden daha çok küçülmüş, daha fazla hayırdan uzaklaşmış, daha ziyade hakir ve zelil, daha çok kinli ve öfkeli olarak başka hiçbir günde görülmemiştir. Bunun sebebi, Allah’ın bu günde rahmetinin inmesi ve büyük günahlardan vazgeçtiğini görmesinden başka bir şey değildir.” (Muvatta)

 9. DENİZ Says:

  Ramazan Bayramınız Mübarek OlsunBayram sabahları, demli bir çay, su böreği, bayram şekerleri, şeker isteyen çocuklar, Ramazanlık hayvanların sesleri, bir telaş bir koşturmaca. Köprü hep kalabalık, bayram programları, kolonya ikramları, bayram harçlıkları, uzun bayram tatilleri, ev gezmeleri, kısa hal hatır sormalar, el öpenlerin çok olsunlar ve daha bir dolu küçük ayrıntı. Hayatın üzerindeki ’pause’ düğmesine dokunun… Kısa bir süre için hayatı durdurun.Mutlu bayramlar…

 10. ALİ Says:

  Ramazan Bayramınız Mübarek OlsunBir Ramazan Bayramı daha geldi. Bu bayramın öncelikle milletimize, İslam alemine ve de insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan diliyoruz. Kardeşliğin doğduğu, sevgilerin birleştiği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de umutlu, yine de sevgi dolu nice bayramlara..

 11. Aimee Says:

  Bayramları Allah bize nasip ediyor. Biz de o bayramların kıymetini bilmeliyiz. 。。。。Her durumda, hazine her gün. Nimet senin için uzaktan Arkadaşlar!

 12. ♣MåRìSøL♣ Says:

  http://img41.imageshack.us/img41/7642/paramisamigos.jpghola cielo.paso a darte las gracias por tus lindas visitas y tus agradables palabrasespero pases un lindo fin de semanabesitos de tu siempre amigaMarisol

 13. Antonio Miguel Says:

  Tenha paciênciaTenha paciência contigo, com tuas vontades, com tuas necessidades.É importante saber que só aprendessobre ti mesmo trilhando,passo a passo, o teu caminho.Muitas vezes vens a descobrir que as coisas não são exatamente como tu as imaginavas, por isso, a necessidade de viveres todos os orvalhos de cada amanhecer,tratando tuas vontades feito argila,até dar a forma na qual o teu coração contenta. Quando acreditas em ti, no teu escudo real, verás que nada se faz tão difícil. Enquanto acreditares que as dificuldades são maiores que a tua capacidade em resolvê-las, estarás preso em teu próprio caminho.Então, trata de vivê-lo com um pouco mais de fé, de alegria, de força de vontade.Tenha paciência com teus humores, eles apenas refletem onde está o teu foco de atenção e a importância que dás para cada coisa. Tenha paciência com tua dor, ela só te lembra que ainda não tens olhado para ti mesmoda forma como teu ser necessita.Quando pensas que tudo está perdido é o momento onde as novas possibilidades apresentam-se ao teu ser. Dentro de ti a luz ainda brilha…Portanto, está em tuas mãos a decisão de ser, de sentir e evoluir com a tua própria paciência que, no fundo, significa apenas dar-te amor e compreensão no teu dia a dia. Que o seu fim de semana possa ser maravilhoso e aproveite – o para recarregar a bateria para a batalha da próxima semana. ( Antonio )http://curiosidadesdoplantaterra.blogs.sapo.pt/http://oblogdasnoticias.blogspot.com/

 14. ♣ Ąηηα Says:

  BOM DIA ALEGRIA!Votos de uma óptima semana!ΞΞΞΞΞΞΞΞΞ•ﻼჱﻼ•₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪•ﻼჱﻼ•ΞΞΞΞΞΞΞΞΞ…Saudade é amar um passado que ainda não passou,É recusar um presente que nos machuca, É não ver o futuro que nos convida…Pablo NerudaΞΞΞΞΞΞΞΞΞ•ﻼჱﻼ•₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪•ﻼჱﻼ•ΞΞΞΞΞΞΞΞΞ♣ Ąηηα ♣Pata ti:http://i256.photobucket.com/albums/hh180/annaspace_2008/CORACAO.jpg

 15. ♣ Ąηηα Says:

  BOM DIA ALEGRIA!!!●▬▬▬○•○▬ღ♥ღ▬○•○▬▬▬●Não te irrites, por mais que te fizerem…Estuda, a frio, o coração alheio.Farás, assim, do mal que eles te querem,Teu mais amável e sutil recreio…Mário Quintana●▬▬▬○•○▬ღ♥ღ▬○•○▬▬▬●Beijos sem fim…♣ Ąηηα ♣ Para ti:http://i256.photobucket.com/albums/hh180/annaspace_2008/FLY.jpg

 16. Thank you for reblogging us

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: