REGAIB KANDILIMIZ MÜBAREK OLSUN …

Geceye dair.. by mevsim1.
 
Recep ayı üç ayların ilkidir. Bu ayda ‘Regaip Ve Miraç’ olmak üzere iki kandil vardır. Sevgili Peygamberimiz (S.A.S) “Recep ayı Allah’ın Şaban ayı benim Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır” buyurmuşlardır. Bu sene 25 Haziran 2009 (29 C.Ahir) Perşembe akşamı Regaip Kandili’dir.“Ey Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizleri Ramazan’a kavuştur.”
Abdest by mevsim1.

Recep; itaat, saygı ve yüceltme manalarına gelir. Sevgili Peygamberimiz üç aylarda; itaat, ibadet, dua ve zikrullah ile daha çok meşgul olurlarmış. Bizlere de bu aylar gelince Yüce Rabbimize itaat, ibadet ve istiğfara yoğunlaşarak, çok çok dua etmemizi, nafile namazlar kılmamızı, bazı günleri oruç tutmamızı, zikir kelimelerini sıkça tekrar etmemizi ve davranışlarımızı gözden geçirip insanlara daha iyi davranmamızı, iyilik etmemizi, hayır ve hasenatımızı ziyadeleştirmemizi tavsiye etmişlerdir. Güzel ahlak üzere yaşadığımız takdirde Allah’ın (C.C) affına, mağfiretine ve ihsanına nail olacağımızı Yüce Rabbimiz ve Sevgili Peygamberimiz bizlere müjdelemişlerdir.

Recep ayı ile başlayan bu mübarek günler; Yüce Rabbimizin engin rahmetiyle tecelli ettiği günlerdir. Bu günler Yüce Allah’ın, huzuruna gelerek huşu içinde ellerini açıp dua eden ve günahlarından pişmanlık duyup af dileyen kullarını sonsuz mağfiretiyle bağışlama günleridir. Rabbimiz şöyle buyurmuşlardır: “Elbette ki rahmetim gazabımı geçmiştir ve Rahmetim her şeyi kuşatmaktadır”

Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaip gecesi de bir lütuf, rahmet ve mağfiret gecesidir.

Üç ayların (Recep, Şaban, Ramazan) girmesi ile birlikte Peygamber Efendimiz (S.A.S) şu duayı sıkça okuduğu bilinmektedir…

“ ALLAHÜMME BÂRİK LENÂ FÎ RECEB’E VE ŞABÂN VE BELLİĞNÂ RAMAZAN ”
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: