Kutlu Doğum

Prophet Muhammed's Name by •°☆•° RaWaN •°☆•°.
Mawlid (Arabic: مولد‎) or Milad is a term used to refer to the observance of the birthday of the Islamic prophet Muhammad which occurs in Rabi’ al-awwal, the third month in the Islamic calendar.The origins of the observance can be traced back to the Fatimid dynasty in eleventh century Egypt, four centuries after the death of Muhammad, as a Shia ruling class festival. 
Mevlit Kandili ya da Veladet Kandili (Arapça: لیلة مواليد, Mavlid (مولد), Mavlid al-Nabi (مولد النبي), İslam dininin peygamberi olan son peygamber Hz.Muhammed’in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir.
….
Allaah_and_Muhammad by jums.
Rabi’ al-awwal is the month when the prophet was born, it was on the twelfth of this month, and many Muslims celebrate the Mawlid on this day.

en.wikipedia.org/wiki/Muhammad
On Monday, the 12th day of Rabi al-Awwal in the Year of the Elephant, Âminah gave birth to a son. God sends many signs when one of His chosen Prophet is born. And on that 12th day of Rabi al-Awwal in the year 570 AD, many such signs were seen. Jewish scholars who had read in their scriptures of a coming prophet saw some. One of these learned men in Yathrib, for instance, saw a brilliant new star he had never seen before as he studied the heavens that night. He called the people around him and pointing the star out to them, told them a prophet must have been born.
Pazartesi günü, 570  Rabi al Awwal’ın 12inci günü, hz.Âminah, bir erkek çocuk dünyaya getirdi. ALLAH, onun seçilen peygamberin , olduğunu göstermek için bir çok mucize gerçekleştirdi.Ve bu yılda Rabi al Awwal’ın o 12inci gününde 570 yılında , birçok böyle işaretler, görüldü. Onlar gelen bir peygamber Kutsal Kitaplarında okumuş olan Yahudi bilginleri, bazıları bunu  gördü. Yathrib’de bu bilgili adamların biri, örneğin, onun asla, onun, o gece gökleri çalıştığı gibi daha önce görmemiş olduğu kadar parlak yeni bir yıldızı gördü. O, kendi  etrafında insanları çağırdı, ve onlara yıldıza dikkat çekmek, bir peygamberin, doğmuş olduğunu onlara söyledi.
Peace Be Upon Him - صلى الله عليه و سلم by Muslim Artist* http://www.islamway.com/mohammad *.
Tonight is the anniversary of the Prophet Muhammed’s birth…  Wiki

“When the doors of Mercy are opened wide,
We wish to perceive the meaning of this night when our beloved Prophet Muhammed (Peace & Blessings be upon him) came to this world
May your Mavlid-an Nabi be blessed.
with peace and prayers,

….
Bu gece Peygamber Muhammed(s.a.v.) doğum ve yıldönümü ,
“Merhametin kapılarının,  açıldığı zaman,  bizim sevgili peygamberimiz Muhammed’in(Barış& dualar, onun üzerine olsun), dünyaya geldiği zamandır  bu gecenin anlamını algılamayı dileriz, Barış ve dualarla…
My Dear Prophet Muhammad.. by RagingWhisper.
The religion of Islam respects freedoms far more than any laws and other religions. Prophet Muhammad, peace be upon him (PBUH), has taught us respect of others’ freedoms and rights, principles of sound negotiation, exchange of views, and using the right evidence and proof. Prophet Muhammad has taught us that our freedom of speech should not conflict with respecting all religions and prophets.
….
İslam’ın dini, özgürlüklere herhangi bir yasadan ve  diğer dinlerden çok daha fazla saygı duyar. Peygamber Muhammad(s.a.v.)  bizim, diğer inançlara karşı herkezin özgür olduklarını insanlara saygı duydumamızı  öğretti, karşılıklı konuşma  ilkeleri, görüşleri değiştirir, ve doğru kanıt ve kanıtı kullanmak.Muhammad(s.a.v.), bizim konuşma özgürlüğümüzün, bütün dinler ve peygamberlere saygı duymamızı  ve çatışmamalı olduğumuzu bize öğretti.
موقع رسول الله
www.rasoulallah.net/

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
THIS IS OUR PROPHET MOHAMMED:(ten languages)
www.islamway.com/mohammad/
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

Güllerin Efendisine.. by bolvadinli.
“Muhammed, Peace and Blessings of ALLAH be upon him”
to: lord of the roses Prophet Muhammed,
Reklamlar

Bir Yanıt to “Kutlu Doğum”

  1. ASLAM ALIKOM BRATER JAZAK ALLAH KHER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: