GURBET(İM)

Bir veremli rengi bağlama gurbet
Gül büyütenlere mahsus hevesle,
Renk dertlerimi gözümde besle!
Yalnız, annem gibi, o ılık sesle,
İçimde dövünüp ağlama gurbet!..

N.Fazıl Kısakurek

 

(Ben sana gurbetim be bacım offf)

Reklamlar

2 Yanıt to “GURBET(İM)”

 1. ahmed Says:

             
  Oltalar atılmada denize Denizin bağrı balıkların ağzı yarılmada
  İnsan ise avlanmanın derdinde
  Avlanan balık, avlayan ise, insan mı gerçekte de?
  Zaman geçiyor; balıklar avlanırken, oltalar atılırken, ben yazarken zaman geçiyor; asırlar, devirler devriliyor Ve insan "Ve\’l asr! İnnel-insane lefî husr: Asr\’a yemin olsun ki, insan muhakkak büyük bir hüsrân içindedir." "Fe eyne tezhebûn: Nereye gidiyorsunuz?" Ve insan hep aynı Sürûruyla, hüznüyle, dermanıyla, derdiyle, hırsıyla, kanaatiyle… Ve insan, hep aynı tezatların içinde… Öyleyse değişen ne? Sadece asr mı? Öyleyse değişen sadece dünyanın şekli mi?! Asr-ı saâdet arıyor asırlar! Ya insan bu arayışın neresinde?! " Zamanın neresinden tuttun?" diye sorarken kendime, yine kaçırıyorum ânı elimden, akıp giden nâzenin bir ipek misâli Soruyorlar Üveys el-Karânî\’ye: " Nedir sabrettiren, seni sabaha kadar uykusuz?" Cevap zamanı aşarak, zamanı "hiç"leyerek geliyor. " Daha Sübhân\’ı zikredemeden secdemde gece bitiyor!.." Yetmeyen, tükenen zaman değil aslında; insan Yüreklerimiz tükeniyor, ruhlarımız yitiyor bu hengâmede Mesele, zamana: " Geç git, ben buradayım! Ben sende yokum, sen geç git!" diyebilmede Ve geçip gitmesine rağmen o saâdet asrına erişebilmede "Allâh\’ı anarken eritsem ânı, Geç git, ey dünya!.." desem Çevremde olup bitenler, mekânla sınırlı kalsa ve ben gönlümde mekânsızlığı bulsam.. Allâh\’ın evi olan mekânsızlığı ve gönlümü seyretsem sadece… Sığınağım; altmış üç yıla yüz yirmi dört bin peygamberin hülâsasını sığdıran Nebî! Mîraçta geçmişi, ânı, geleceği cemr\’eden Sevgili sallâllâhu aleyhi ve sellem Şu yaşadığımız devrin ötesine geçip Seni sallâllâhu aleyhi ve sellem ve Seni Seçeni -celle celâlühû- bulmak, ölümden evvel mevtâ olmak nasip olur mu?! Her türlü dertten, dermandan, hırstan ve hatta kanaatten felâha ermek sadece seçilenlere mi has yoksa? "Ey Rabbim! Eğer Senin merhametini yalnız sâlihlerin ümîd etmesi gerekiyorsa mücrimler kime sığınsınlar? Ey yüce Allâh\’ım, eğer Sen yalnız has kullarını kabul ediyorsan, mücrimler kime gidip yakarsınlar?" (Hz. Mevlânâ) Ey güzel Allâh\’ım!.. Şu hayatı, dünya imtihanını aşıp Zât\’ına varabilmeyi, Zât\’ına varışın, kullarının katında da vesîlesi olabilmeyi nasip et! Zamanı varlığında yaşayıp yaşatanlardan olmayı ihsân et! Şüphesiz Sen ihsanı bol olan, Sana yöneleni Sensiz bırakmayansın..Âmin…                    
  alıntı
  hayırlı sabahlar selam ve dua ile CAN DOST

 2. ๑۩۞۩๑ GÜLİ RANA ๑۩۞۩๑ Says:

     .Öyle yanayım ki.. Ya İlahi..Sevdan geceleri uykumu bölsün, günün aydınlığında gafleti silsin..Her hâl\’de Seni arayım, her hâl\’imle Seni bulayım..Her kapının anahtarı Sende Ya İlahi..Sana gelen tüm kapıları arala, sessizce süzülüp geleyim yanına..Sana gelen yollarda beni nefs eline bırakma, Dostlarını yoldaş eyle yolculuğumda!Sen tut ki.. yüreğimin elinden, ayağıma çakıl ve taş deydiğinde, düşmeyim sendelemeyim..Sana çıkacak yollarda, Sen tut yüreğimin ellerinden!
  Emanetini sağlam ulaştırmayı nasip eyle..Doğduğum gün verdiğin o tertemiz kalbi, aynı temizlikte emanet etmeyi nasip eyle..Kirlerden pak eyle bu kalbimi, parçalamaya meyl eden faniliklerden uzak eyle!Senin verdiğin gönül de, Sen\’in ile geleyim Ya İlahi.. Yalan tutsaklıklara esir etme bedenimi,Üzerimde yalan ve yalnış hiç bir sevdanın izini bırakma,Gönlüme her gireni, bana Seni getirdiği için seveyim,Sana gelebilmek için sevileyim!Gözeten Sensin her halimi.. Sen koru benliğimi..Sana emanet ettim yüreğimi.. her halimi!Dünya kuyusunda Yusuf(AS)\’ın teslimiyetini ihsan eyle bu bedene,Yakup(AS)\’ın, Yusuf(AS)\’a hasreti gözyaşı oldu ömrüne, gözlerinden etti hasreti..Sabır ile duâsı ile kavuşturdun hem Yusuf\’una hem gören gözlerine..Senin için akan gözyaşına talibim Ya İlahi..
  Öyle yanayım ki..Yüreğimi aşkına kurban eyle! Gözümün yaşı ile sabredenler gibi kavuşmak nasip eyle! Sana kavuşmanın adı ise ölüm.. ölümü sevdir bana,Soğuk deymesin şu dilime, en sıcak kelime olsun.. vuslatın adı..Öyle yanayım ki.. Ya İlahi..Ölümü özleyen bir beden de ben olayım! Ölümlerin en güzeline talibim,Faniliğe rağbet ettirme,Ömrüme ömür bereketi ver ki.. Ellerim boş gelmeyim o en güzel kavuşma anına..Ömrümü tükettiğim yerlerin adını, malımı harcadığım yerlerin adını güzel eyle..Bedenimi yıprattığım yolları hayır eyle,Hesabımı kolay, amelimi bol ve güzel eyle..Öyle Yanayım ki.. Ya İlahi.. Senin için yaşayıp.. Senin için öleyim..Öyle bir iman ver ki Ya İlahi.. Yalnızca senin için yanayım..
  .ALLAH RAZI OLSUN SEMRACIM 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: